Merhaba Bugün ArkadasCet.Net Bedava Arkadaşlık Siteleri Bay Bayan Kız Erkek Evli Dul Arkadaş Bul En Güzel Chat Sohbet Odaları çet sitesi Mynet Arkadaşlık Kanalı Chat Odası Muhabbet et Arkadaş, Çhat Sohbet Odalari Sitesine hoş geldiniz iyi, güzel hoş çet yapmanız dileği ile.

 

 

Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz

 Adana, 2.108.805 nüfusuyla Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’dan sonraki 5. büyük şehridir. Şehir merkezi, güney Anadolu’da Akdeniz’den 30 km içerde Seyhan Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır. Adana ilinin idari merkezidir.

Doğudan batıya 100 kilometre boyunca uzanan Adana-Mersin Büyükşehir Bölgesi, 2,87 milyon nüfusuyla Mersin, Tarsus, Adana ve Ceyhan şehirlerini kendisine dahil eder. Türkiye’deki dördüncü büyük metropolitan alan olup ülkenin önde gelen bir ticaret ve kültür merkezidir.

Adana’nın merkezi; Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölge olan Çukurova’nın merkezinde bulunur. Yaklaşık 5,62 milyon insana ev sahipliği yapan bölgenin büyük bir bölümü, tarıma oldukça elverişli, geniş ve düz bir arazidir.

Bölge Akdeniz
Belediye başkan vekili Zihni Aldırmaz (Bağımsız)
Vali Hüseyin Avni Coş
Alan kodu (+90) 322
Plaka kodu 01
Büyükşehir ilçeleri Çukurova · Karaisalı · Sarıçam · Seyhan · Yüreğir

Bağlı ilçeler Aladağ · Ceyhan · Feke · İmamoğlu · Karataş · Kozan · Pozantı · Saimbeyli · Tufanbeyli · Yumurtalık

Bağlı bucaklar Kamışlı • Kösreli • Mansurlu • Sağkaya • Tepecikören • Tuzla

Coğrafya

Adana, tarihte Batılılar tarafından daha çok Kilikya olarak bilinen Çukurova’ya bir giriş kapısı olarak hizmet eden Akdeniz’in kuzeydoğu kenarında bulunmaktadır. Bu geniş düzlük Toros Dağları’nın güneydoğusu boyunca uzanır.

Adana’dan Çukurova’nın batısındaki Tarsus’a giden yol Toros Dağları eteklerindeki tepelerden geçer. Sıcaklık, her yükseltiyle beraber düşer, çünkü yol yaklaşık olarak 4000 m’lik bir rakıma ulaşır ve kayalıklı bir geçit olan Gülek Boğazı’ndan geçer ve İç Anadolu düzlüklerine doğru devam eder.

Şehrin kuzeyini hidroelektrik santrali ve 1956 yılında yapımı tamamlanan Seyhan haznesi kuşatır. Baraj hidroelektrik kuvveti için yapılmış olup alçak Çukurova düzlüğünü sulamak amaçlıdır. Ovaya dökülen şehrin iki sulama kanalı, şehir merkezi boyunca doğudan batıya doğru geçer. Yüreğir Ovasını sulama amaçlı yapılan başka bir kanal da bulunmaktadır.

İklimi

Adana, tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. En yüksek sıcaklık 12 Haziran 2012′de 53,0 °C olarak ölçülmüştür. En düşük sıcaklıksa 30 Ocak 1980′de −4,2 °C olarak kayıtlara geçmiştir.

 adana chat sohbet adana chat odaları adana chat room adana bayan arkadaş adana evlilik adanalı kız arkadaş adanadan çet sitesi adana ilçesi sohbetleri adana sesli sohbet adana görüntülü chat adana çevresinden arkadaş adana bayan arıyorum adana arkadaşlık sitesi adanasohbet adanachat adana çet sohbet sitesi

  Adana Adıyaman Afyon Ağrı Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Erzurum Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Şırnak Kırıkkale Batman Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Düzce Osmaniye

chat sohbet arkadaşlık siteleri arkadaşlık çet arkadaş chat Domain Sayaç